Ez már egy igazi Húsvéti asztalra való recept… Körettel főfogásként tálalhatjuk, de magában a töltött dagadó remek vendégváró is lehet, hiszen hidegen, szépen szeletelve remekül tálalható idényzöldségekkel is.
Már írtam arról, hogy gasztro kalandoztam a Hegyvidék Bevásárlóközpontban, ahol remek üzleteket fedeztem fel. Bár van a fagyasztóban a tavalyi saját füstölésű sonkából, egy kicsit azért elcsábultam a MészárSteak boltjában, hiszen annyira szépek és gusztusosak voltak a sonkák, hogy nem álltam meg egy darab beszerzését, persze szigorúan csak szakmai szempontok miatt 🙂
A Delizia Gourmet & More üzletbe eredetileg ehhez a részeges dagadóhoz kerestem egy jó minőségű búzasört, nem is kellett csalódnom, ugyan árpa és búza keveréke, de valami hihetetlenül finom kézműves sört találta hozzá. Természetesen a sajt mellett, ami éves érlelésű francia Komte sajt.
Az avokádó és az édesburgonya a Primagora polcairól került a kosárba, tehát mondhatom, egy helyen megvásárolhatunk mindent egy ebédhez/vacsorához.
Ilyenkor irigylem a Tanti és az üzletközpontban lévő többi étterem séfjét, mert teljes biztonságban vannak, ha valami kifogy a konyháról nem gond az utánpótlás 🙂 (Tudom, hogy saját beszállítóik vannak, ezzel csak érzékeltetni szerettem volna a széles és maximálisan minőségi árukészletet – a szerk.)
Ez nem egy bonyolult recept, inkább kissé sokrétű és ezáltal időigényesebb, de tulajdonképp mire a hús elkészül, a többi hozzávalóval is végzünk, utána pedig nincs más dolgunk, mint bezsebelni a dicséretet, miközben hálálkodunk az égieknek, hogy mégis rászántuk magunkat az útra, hogy felkeressük a minőségi alapanyagok kincsesbányáját – oké, ez a hálálkodás rám vonatkozik, hisz írtam már, sajnos Budapest másik végén lakom, bár ennek meg a pénztárcám örül 🙂
Hozzávalók: 1 szép dagadó, (amit ha nem tudunk felszúrni, kérjük meg a hentest rá), 0,5 liter jó minőségű búzasör, só
Töltelék: 10-15 dkg füstölt sonka apróra vágva, 1-2 kemény tojás, 1 piros kápia paprika, 1-2 gomba, kb 2 dl puffasztott amaránt mag, só, bors, 1 kávéskanál útifűmaghéj
Köret: 2 db sárga és 2 db fehér batáta, 3-4 szál újhagyma, 2 db sárgarépa, 1 pak choi
Avokádó textúrák: 2 db avokádó, 1 lime, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 chili, só, bors, 1 kávékanál útifűmaghéj
A felszúrt dagadót előző este (ha van rá 24 óránk még jobb) szépen letisztítjuk és beáztatjuk a sörbe. Másnap reggel kivesszük a sörből és bedörzsöljük kívül belül sóval, így tesszük vissza a hűtőbe felhasználásig. A sört ne öntsük ki, a töltelékhez még használunk belőle, sőt locsolgatni is fogjuk vele a húst.
Elkészítjük a tölteléket. Apróra vágjuk a sonkát és a kápia paprikát, valamint a gombát, lereszeljük a kemény tojást, összekeverjük a puffasztott amaránttal és az útifűmaghéjjal és adunk hozzá fél dl sört. Amikor az amaránt felszívta a nedvességet, akkor tudjuk megítélni, hogy kell-e még hozzá egy kevés sör, de nekem nem kellett, nem kell, hogy túl lágy legyen a töltelék. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, más fűszerre nincs szükség, hagyjuk érvényesülni az ízeket.Betöltjük a dagadóba a tölteléket, a húst tepsibe tesszük, öntünk alá egy kevés sört és lefóliázzuk a tepsit. 160 fokos sütőben kb 3 órát sütjük.
3 óra leteltével levesszük a fóliát, meglocsoljuk sörrel és annyi időre tesszük vissza a sütőbe (180-190 fokra), míg szép színt kap. Szeletelés előtt pihentessük kicsit, hogy szépen tudjuk szeletelni.
Az avokádó textúrák 3 féle avokádót jelent: készül egy chips, egy krémes gömb és egy épp csak átmelegített avokádó szelet. Ez utóbbival nincs sok dolgunk, csak a megtisztított, felszeletelt avokádót (kb egy felet) citrommal meglocsolunk és félretesszük. A másik felét pépesre törjük, sózzuk, borsozzuk, szintén megcitromozzuk és hozzáadjuk az útifűmaghéjat. Alaposan kikeverjük és betesszük a hűtőbe. Amikor összeállt (Kb. 1 óra) vizes kézzel golyókat formázunk belőle.
A chipshez készítünk egy avokádó krémet, összetörjük az avokádót, belenyomjuk fokhagymanyomón a fokhagymát, beleaprítjuk a chilit, hozzáadunk egy evőkanálnyi lime lét, sót, borsot és alaposan kikeverjük. Ezután egy sütőpapírra kenjük egyenletesen az egészet és 120 fokos sütőben kiszárítjuk. Ha már száraz kivesszük, hagyjuk a sütőpapíron kihűlni, utána levesszük róla és összetörjük nagyobb darabokra.
A batátát és a többi zöldséget serpenyőben lepirítjuk, a félre tett avokádót se felejtsük el, de annak tényleg csak pár perc kell 🙂
Fokhagymamártással kínáljuk, melynek receptje itt található.
Visszajelzés: Remek vacsik! | Frisshírek