A különböző hagymalevesek szerintem sosem mennek ki a divatból, egyszerű, gyors, olcsó és nem utolsó sorban nagyon finom, bármilyen főételhez megfelelő. Sokan sokféleképpen készítik, azonban a hagymaleves klasszikus változatát kevesen ismerik…
Ez a változat talán azért nem annyira elterjedt, mert egy kritériumnak nem felel meg a fentiek közül: ez nem egy gyors leves. Cserébe viszont nagyon ízletes és nem tartalmaz lisztet! Valamikor régen ezt a változatot tanították a szakács iskolákban is, de a gyakorlati oktatás már mást sulykolt a nebulók fejébe. Sok helyen például tejszínnel készítik, ami bizony tévedés, az nem a francia hagymaleves, bár úgy is nagyon finom 🙂 Valamikor régen -az igaz sem volt időkben-, Muránóban egy kis családi vendéglőben csodálkoztam rá először a francia hagymalevesre én is, ahol bizony semmi tejszín, semmi liszt és mégis valami mennyien finom levest tálaltak ezen a néven, még Franciaországban sem ettem sehol olyan finomat. Aztán egyszer Körmend környékén egy autós vendéglőben ettem, ahol bizony felidézte a régi olasz kisvendéglő ízeit a leves és szerencsémre egy nagyon jó fej szakács volt az étteremben, aki (sajnos) rá is ért velem körülbelül egy órát beszélgetni ennek a levesnek (és persze sok másnak) a rejtelmeiről.
Mostanában tovább kutakodtam és sikerült beszereznem azt az Ételkészítési Ismeretek c. alapművet, amit hosszú évek óta (az enyém 1994. évi, immáron 4. kiadás) a Vendéglátóipari Szakiskolák számára készül. És láss csodát, ott is a klasszikus francia hagymaleves recept van, bár ebben is használ lisztet, de legalább nem használ tejszínt… Tehát igaz, hogy valahol a gyakorlat útvesztőjében silányult el (bocs!) ez a csodás recept.
Tehát bátran mondhatom, a klasszikus francia hagymaleves recept következik, aminél semmilyen fortéllyal nem lehet finomabbat főzni 🙂
Hozzávalók: 1 kg hagyma, 15 dkg vaj, só, kb 2 liter alaplé (csontlé vagy húslé), friss szerecsendió reszelék
Tálaláshoz pirítós és ementáli sajt
Darabokra vágva megolvasztom a vajat és a felkarikázott (kb. fél cm széles) karikákra vágott hagymát elkezdem a vajon dinsztelni fedő alatt. Sok a hagyma a fazékban, így időnként alaposan elkeverem és lassú tűzön dinsztelem, az első keveréskor megsózom. Ez nagyjából egy 20-30 perces folyamat, mint írtam fent, ez nem a gyorsított változata a levesnek! Amikor már puhul a hagyma, öntök rá 2-3 dl alaplét, visszateszem a fedőt és ugyanúgy lassú tűzön főzöm, amikor a lé kezd elfőni róla, ismét felöntöm 2-3 dl alaplével és tovább főzöm. Nagyjából egy órát fődögél így a hagyma, szükség szerint időnként felöntve és szépen magától sűrűsödve. Ennyi idő alatt a hagyma teljesen megpuhul, besűríti a levet, ekkor felöntjük a maradék lével, hagyjuk hogy lassan felforrjon és amikor elzárjuk a tűzhelyet alatta, egy csipet frissen reszelt szerecsendióval megszórjuk, valamint kóstoljuk, hogy elég sót adtunk e hozzá. A szerecsendióból tényleg csak egy csipettel, nem kell, hogy külön érezni lehessen az ízét!
Tehát ebben a levesben semmi ördöngösség nincs, csak az időt kell rászánnunk, de biztos sikert aratunk vele.
Reszelt ementáli sajttal és pirítóssal tálaljuk.