Ez a recept hosszú évek óta ott lapul Nagyim receptes könyvében, de őszintén megmondom nem szerettem soha annyira a mézes puszedlit, hogy nekiálljak megsütni 🙂 Konkrétan két fajta mézes puszedli jöhetett nálam szóba: a nürnbergi mézes és egy másik dobozos német termék, egy gyümölcsös mézes…
Nos, az a bizonyos német gyümölcsös mézes az Aldiban kapható, 2-3 éve fedeztem fel, azóta rendszeres vásárlója voltam, de az idén bár kétszer is a kezemben volt már a doboz, valahogy több, mint 900,- forintot nem akaródzott kiadni kb 40 dkg mézesért… Aztán eszembe jutott, hogy van nekem puszedli receptem, kicsit alakítgatom és meglátjuk mi sül ki belőle. Örömmel jelentem, a legfinomabb mézes puszedli sült ki, amit valaha ettem! Puha, nem keményedik meg, igazi nyammm-nyammm süti 🙂
Hozzávalók: 22 dkg méz, 8 dkg zsír, 40 dkg teljes kiőrlésű graham liszt, 20 dkg sima liszt – csak sima lisztből is elkészíthető!, 175 g tejföl, 2 tojás sárgája és 1 egész tojás, 20 g mézeskalács fűszer, 1 narancs reszelt héja, 5-6 dkg apróra(!) vágott aszalt gyümölcs és kandírozott citrushéj, 2 teáskanál szódabikarbóna, 2 cs vaníliás cukor vagy vanília eszenciából egy teáskanál, 15 dkg porcukor
máz: 2 tojásfehérje, 25 dkg porcukor, 2-3 csepp citromlé
Nagyim receptjében 60 dkg sima liszt szerepel és ő nem tett bele gyümölcsöket, valamint 25 dkg porcukrot tett a tésztába, de nekem az már túl sok! De természetesen a hűség kedvéért ezeket leírom, hátha valaki az eredeti recept szerint próbálná ki 🙂
A mézet és a zsírt egy tálba mértem és a konvektorra tettem, hogy összemelegedjenek. Addig a lisztet elkevertem a mézeskalács fűszerrel, cukorral, szódabikarbónával, vaníliás cukorral, belereszeltem a narancshéjat és hozzáadtam a nagyon apróra vágott aszalványokat is (nálam aszalt szilva, áfonya és meggy került bele, és kandírozott narancs- és citromhéj)
A mézet elkeverem a tejföllel és utána belekeverem a tojásokat, majd az egészet a lisztes keverékhez adom és alaposan kikeverem. Ha nagyon ragad, akkor lehet még kevés lisztet adagolni apránként bele, lisztje válogatja, hogy mennyit vesz fel. A lényeg, hogy épp ne ragadjon, de nem is kell a tésztának keménynek lennie. Ha valaki bizonytalan, inkább hűtse le, ha 1-2 óra hűtés után is ragad, akkor még mehet pici liszt bele sütés előtt.
A kész tésztát 1-2 órára hűtőbe tettem, utána sütöttem.
Kiskanállal adagoltam a tésztát, golyókat formázta belőle, amiket a tenyeremben picit megnyomtam és sütőpapírral bélelt tepsire egymástól kellő távolságra raktam.
A sütőt előmelegítettem 170 fokra, majd 8 perc alatt megsültek a puszedlik. A sütőből kivéve is puha!
Amikor kihűl, akkor mártogattam a mázba, amit 2 tojásfehérjéből és 25 dkg cukorból és 2-3 csepp citromléből készítettem úgy, hogy a tojásfehérjét felverem kemény habnak, de a robotgép legalacsonyabb fokozatán, belecsepegtettem a citromot, az átszitált porcukrot ezután lassan, fokozatosan szitálom bele, miközben folyamatosan keverem. Tehát a porcukrot ezáltal kétszer szitálom. Ezt a módszert egyébként ajánlom az írókás máz készítéséhez is 🙂 Ha valaki roppanósabb, keményebb mázat szeretne, a 2 tojásfehérjéhez 35-40 dkg porcukrot adagoljon. Kakaós mázhoz egy evőkanálnyi kakaót is szitálhatunk bele a porcukorral.
A mázban megforgatott puszedlit visszatettem a sütőpapírra száradni.
24 órát kell szárítani, de nálunk ezt az időt csak egy fél tepsi élte meg 🙂 Alacsony hőfokon, nyitott ajtajú sütőben a szárítás gyorsítható!
Kb. 60 db lesz ezzel a recepttel a világ legfinomabb mézes puszedlijéből 🙂