Házi ételízesítő – vegeta házilag

Házi ételízesítő - vegeta házilag

Manapság nem divat vegetát használni, régen pedig  kis túlzással még a tejbegríz is azzal készült 🙂 Én szeretem ezt a koncentrált zöldség ízt, de valóban nem szeretem benne az adalékanyagokat, a nátrium glutamátot, valamint mostanában a sóval is csínján bánok…

Régóta magam készítem a vegetánkat, nagymamámtól tanultam, 2012-ben már megosztottam veletek ezt az elrakási praktikát, ami éveken keresztül nagy segítség volt. Most is készül ez a sós változat is, de amióta van aszalóm, azóta por alapú változatban is készítem és ebbe nem teszek sót.
Mindkettő nagyon jól használható télen és bizony jó tudni, hogy mi van benne!
A zöldségek nagy része saját kertből, garantáltan vegyszermentes környezetből kerül így az asztalra, ami nálunk nem terem meg, azt a piacon veszem meg hozzá, olyan termelőktől, akikben maximálisan megbízok.

Többször kérdezték már tőlem, hogy megéri-e ezekkel a dolgokkal “vacakolni” otthon… Azt gondolom igen, mert így biztosan tudom mi kerül a fazekamba/tepszimbe 🙂 Ételallergiásként azért is fontos, mert futottam már bele tejszármazékot/glutént tartalmazó ízesítőkbe, fűszerekbe (például ételízesítőbe, leveskockába) Aki pedig paleo diéta szerint étkezik, nos neki sem mindegy mit tartalmaz az ételízesítő. Sokaknak gond a túlzott só bevitel, ezzel az ételízesítővel szabályozható az is. Most én kérdezek vissza: ugye megéri? 🙂

A házi ételízesítő készítése nem igényel nagy szakértelmet, inkább türelem kell hozzá. Bár leírom, hogy én miket teszek bele, de ez a lista egyénileg bővíthető, szűkíthető ízlés szerint. Az én receptem nagyon alap dolgokat tartalmaz, így mindenhez tökéletesen illeszkedik. A piacon még kapható hozzá minden, így nem késő elkészíteni 🙂

Házi ételízesítő - vegeta házilagHozzávalók, vagyis inkább most úgy mondom, amit én teszek bele: 5 kg sárgarépa, 3 kg fehérrépa, 2 kg zeller, 1 kg paszternák, 1 kg hagyma, 1 kg póréhagyma, 20 dkg fokhagyma, 1 kg zeller levél, 1 kg petrezselyem zöld, 0,5 kg gyömbér, 20 dkg kurkuma
(fentieken kívül mehet bele: karfiol, karalábé, brokkoli, paradicsom, paprika – ezek nekem a fagyasztóban vannak eltéve, így ezért ebbe nem kerül)

A zöldségeket apróra vágom és csont szárazra szárítom az aszalóban.

Házi ételízesítő - vegeta házilagAz alma csak dekoráció a fotókon, nem kerül bele 😀

Aszalás után kiterítve száraz helyen tárolom, szárítgatom még 1-2 hétig. Majd egy ráérős napon az aprító géppel (bármilyen késes betétű robotgép) összevágom, vegeta állagúra őrlöm. Ekkor adom hozzá a kurkumát. Jól záródó üvegekbe teszem, így akár évekig eláll(na) Nekünk ez a mennyiség kb az egy évi ételízesítő szükségletünket fedezi, kb 2 kg házi vegetánk lesz belőle.

Házi ételízesítő - vegeta házilagEzen a fotón a tálban majdnem 16 kg zöldség van 🙂

Házi ételízesítő - vegeta házilag

Pin It

Vélemény, hozzászólás?