Ismét kalácsot készítettem, ismét Húsvétra.
A húsvéti asztalon nálunk mindig van kalács, sőt többféle kalács, édes és sós változatban is.
Már dédanyáink is tette kalácsot a Húsvéti ünnepi asztalra. Igazi ünnepi étel, a tojással, sonkával, báránnyal együtt a termékenységet, a bőséget szimbolizálja.
A családban nálunk nem volt divat a kalácssütés, Nagymamám nagyon finom kelt tésztákat csinált, de kalácsot csak nagyon ritkán. A kalács az én vállalásom volt, már egészen kislányként is szorgalmas fontam őket, mert nagyon szerettem 🙂 Azóta mindig készül sós- és édes kalács az ünnepi asztalra.
Az idén az édes kalács bárányka lesz, így arra gondoltam, hogy ez a nyuszi lesz a sós kalács.
Hozzávalók: 30 dkg liszt, 10 dkg olvasztott vaj, 1,5 dl tej, 2,5 dkg élesztő, 1 kávéskanál cukor, 1 kávéskanál s, 1 tojás a lekenéshez
A langyos tejben a cukorral megfuttattam az élesztőt, a 3 dkg lisztet rászórtam a tetejére és 20 percre félre tettem. A lisztet átszitáltam, belekevertem a sót, majd belekevertem az élesztős tejet és az olvasztott vajat. Alaposan kidagasztottam, majd egy órára letakarva meleg helyre tettem.
Amikor a tészta a duplájára kelt, négy részre vettem, nyújtottam két egyforma ovális kb. félcenti vastag lapot, az egyiket rátettem a sütőpapírral bélelt tepsire, a másikból egy hegyes késsel kivágtam a nyuszi szemeit,és az aljából kimetszettem a száj részt.
Megkentem az első lapot a felvert tojással, és rátettem a második lapot. A szem helyének kivágott két ovális tésztadarabot kicsit megnyújtottam és a két lap közé csúsztatva ez lett a nyuszi füle.
Csináltam két pici fonatot, azt feltekertem gombóc alakban és ez lett a nyuszi pufi orcája, egy gombóc az orra, pici sodort csíkok a bajusza, a szemét aszalt áfonyával raktam ki, két szelet mandula lett a foga.
Sütés előtt így nézett ki:
A sütőpapírral bélelt tepsiben fél órát pihentettem letakarva, majd lekentem tojással és 180 fokos sütőbe toltam és kb. 20 perc alatt sült meg.
Természetesen édesen is elkészíthető, ahhoz ezt a kalács tésztát ajánlom.